У 90 % випадків із ста, судове провадження відкривається на підставі позовної заяви! Так, на жаль, 9 із 10 позовних заяв, поданих в суд самостійно, стають мертвим навантаженням та купою макулатури, і в кінцевому підсумку не мають жодної цінності для позивача, який висловив бажання скласти позов.
Будь-яка фізична або юридична особа має право звернутися до суду, якщо його права та інтереси порушено. Але, мало кому відомо як правильно скласти позов.
В ідеалі, позовні заяви повинен складати професіонал, що значно збільшить шанси бути правильно почутим у суді. Але, скласти позов до суду самостійно цілком реально, якщо дотримуватися правил. У цій статті ви дізнаєтеся як правильно це робити!
Для цього ми взяли інтерв'ю у відомого українського адвоката юридичної компанії “Юридичний Компас”, щоб Ви не повторювали найпоширеніші помилки при складанні та подачі позову.
Як скласти позов до суду: питання адвокату
По-перше, позовна заява подається до суду у письмовій формі. По-друге, щоб збільшити Ваші шанси на успіх, при її складанні слідує спиратися на ряд правил, якими з нами поділився адвокат:
4 правила від адвоката як правильно скласти позов до суду в Україні
Адвокат: можна виділити 4 основні правила для складання позову до суду власними силами:
ПРАВИЛО №1: Коротко, сухо, зрозуміло, без емоцій та лірики
Позов повинен бути написаний простою та зрозумілою мовою, намагайтеся скоротити всю лірику, драму та романтику. По-перше, у вашому позові повинна бути викладена суть подачі заяви, причина, порушені норми законодавства, які регулюють одну з сфер правовідносин. Не робіть для суду пазл або поему, щоб мати більший шанс на успіх.
ПРАВИЛО №2: Потрібні докази
Для ваги Ваших слів та самої позовної заяви потрібно додати докази, що підтверджують факт порушення прав та інтересів. Що це може бути? Письмові документи, речові докази, показання свідків.
ПРАВИЛО №3: Дотримання структури позову - ключ до успіху
Як скласти позов до суду в Україні, щоб його прийняли? Дотримання структури позовної заяви обов'язково, адже в протилежному випадку його просто не приймуть та відправлять на доопрацювання. Вам потрібно розуміти, у чому полягає ваш спір або проблема і на підставі цього вибрати потрібну інстанцію: цивільний, адміністративний або господарський суд.
Форма та зміст позову:
- У господарському процесі регулюється ст. 162 Господарсько-процесуального кодексу України;
- У адміністративному процесі регулюється ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України;
- У цивільному процесі регулюється ст. 175 Цивільно-процесуального кодексу України.
ПРАВИЛО №4: Підтвердження про оплату судового збору
До позовної заяви додаються документи, які можуть підтвердити оплату судового збору в установленому порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від оплати судового збору відповідно до закону.
До якого суду варто звернутися?
Також, ми поставили питання адвокату, чи є різниця до якого суду звертатися, коли у вас уже є правильно оформлене позовне заявлення за літерою закону, на що він відразу ж відповів:
Адвокат: Правильне оформлення позовної заяви - це лише половина справи. Треба вибрати цивільний, адміністративний або господарський суд першої інстанції на основі предмету спору. Також, треба з'ясувати до якого територіального суду звертатися: за вашим місцем проживання або за місцем перебування/знаходження особи, до якої ви плануєте подавати позов. За загальним правилом, потрібно подати позов до суду за місцем перебування/знаходження відповідача. У деяких випадках позивач, застосовуючи норми законодавства, може вибрати суд, до якого звертатися, самостійно. Наприклад, при стягненні аліментів або при розірванні шлюбу.