Жахи війни в Україні залишають тяжкі відбитки та страхітливі наслідки. Через звірячі злочини РФ на території України багато дітей залишаються сиротами та вже ніколи не будуть колишніми.
На фоні цих подій багато хто задумується про усиновлення дітей. У цій статті ви дізнаєтеся про процедуру та зміни в законодавстві, які полегшують процес усиновлення, забезпечуючи ефективну та швидку підтримку дітям, які залишилися без батьків. Також обговорюються міжнародні аспекти усиновлення та організації, готові надати допомогу в цьому непростому, але надзвичайно важливому процесі.
Усиновлення дітей в Україні під час війни:
Зараз процедура усиновлення дітей в Україні не працює, тобто усиновити дитину під час війни майже нереально. Чому? Неможливо зібрати весь пакет документів, оскільки багато судів і служб справ дітей не працюють, доступ до реєстрів закритий, і взяти відповідні довідки нереально. Однак усі охочі вже зараз можуть дізнатися все про процедуру та порядок усиновлення відповідно до українського законодавства.
З чим необхідно ознайомитися?
- Також додаємо зміни за 24 травня 2022 року та 31 травня 2022 року Кабінету Міністрів України.
- Розділ 4 Сімейного кодексу України.
Термін "усиновлення дітей"
Відповідно до українського законодавства усиновлення - це прийняття усиновлювачем у свою сім'ю особи на правах сина чи дочки, здійснене на підставі рішення суду.
Процедура усиновлення в Україні:
У цьому блоку ми розберемо: 1) хто підлягає процесу усиновлення; 2) кому дозволено виступати в якості усиновлювача/усиновлювачів.
Особи, які підлягають усиновленню
Особи, які підлягають усиновленню, це лише діти зі статусом "діти-сироти" або діти "позбавлені батьківського піклування".
Хто входить в категорію "позбавлені батьківського піклування":
- оголошені померлими, зниклими безвісти, позбавленими батьківських прав або визнані недієздатними;
- мають тривалу, невиліковну хворобу, яка перешкоджає їм самостійно займатися опікою;
- перебувають у місцях позбавлення волі, перебувають під слідством чи в розшуку.
Хто може бути усиновлювачем:
Процедура усиновлення передбачає коло осіб, які можуть вступати в подібні правові відносини:
- Особа, якій виповнилося 21 рік і вона/він має дієздатність та може вступати в правові відносини та бути в процесі усиновлення дітей;
- Крім того, ця особа повинна бути старше дитини принаймні на 15 років і принаймні 18 років+ у випадку повноліття дитини;
- Подружжя або люди, які проживають однією сім'єю;
- А також інші особи (див. у кодексі).
Сам процес усиновлення:
Громадяни України, які хочуть усиновити дитину, звертаються із письмовою заявою до служби справ дітей за місцем свого проживання.
Форма - довільна, але ось зразок або ви можете подивитися на сайті.
Заява може бути написана в присутності працівника служби справ дітей і завірена ним на місці. У випадку, якщо один із подружжя не має можливості особисто прийти до служби справ дітей для написання заяви, його заяву, завірену нотаріально, може подати другий з подружжя.
Процедура усиновлення під час воєнного часу:
Дуже корисним ресурсом є пост першої леді, Олени Зеленської, на її телеграм-каналі, де вона описувала особливості усиновлення дітей, зокрема процедури усиновлення дитини з дитячого будинку, під час військових дій в країні.
Жахи війни в Україні призвели до того, що багато дітей залишилися без батьків, викликаючи підвищений інтерес до усиновлення. З усім тим, в умовах військового конфлікту усиновлення ускладнене через проблеми з документацією та неврегульовану діяльність багатьох установ. Попри це, люди, зацікавлені в усиновленні, можуть вивчати чинні процедури та зміни в законодавстві, щоб бути готовими допомагати, коли обставини дозволять.