Відомо, що чоловік і дружина мають право на поділ майна, яке належить їм на праві загальної спільної власності, незалежно від розірвання шлюбу.
Поділ майна при розлученні є однією з найскладніших і найбільш спірних моментів всього процесу розлучення. У цій статті ми розглянемо як відбувається поділ майна при розлученні подружжя в Україні та відповімо на найпоширеніші питання стосовно цього процесу.
Як може відбуватися поділ майна в Україні?
Поділ майна може відбутися за взаємною згодою подружжя або ж у судовому порядку при наявності спорів.
Варіанти поділу без судового позову/спору
Ви можете домовитися з дружиною/чоловіком або ж колишньою дружиною/колишнім чоловіком про поділ майна шляхом укладення договорів за взаємною згодою. Наприклад, договір про поділ квартири, житлового будинку, іншої нерухомості.
Також, в Україні є можливість вирішити цивільні спори через медіаторів, які на правовому рівні зможуть вирішити нюанси між сторонами.
Чому ми вирішили пропонувати варіант рішення мирним шляхом? Судовий спор: вимагає фінансових ресурсів, зазвичай триває довго і виснажує сторони психологічно. Псує відносини між учасниками.
Що не потрібно ділити при розлученні: поділ майна
Розлучення і поділ майна у багатьох асоціюється з повним діленням. Але є майно, яке не підлягає діленню, і такого досить-таки багато. Що це може бути? Особиста приватна власність, тобто речі, що належать лише одному з подружжя, тому на них не працює принцип спільності майна до шлюбу з сімейно-правового законодавства.
Згідно чинного сімейного законодавства в Україні, таким майном є:
- власність, яку придбає один з подружжя за час їх окремого проживання у зв'язку з фактичним припиненням шлюбних відносин;
- майно, куплене одним з подружжя до шлюбу;
- речі, які були придбані за особисті кошти одного з подружжя;
- майно, куплене дружиною або чоловіком під час шлюбу на основі договору дарування;
- предмети індивідуального користування;
- власність, отримана в порядку спадщини;
- страхові виплати та відшкодування, нагороди, премії, які один з подружжя отримав за особисті заслуги також не входять до поділу майна після розлучення в Україні.
Особливості спільного майна при розлученні та поділі майна в Україні
Існує дільне, недільне, рухоме та нерухоме види майна.
- До безроздільного майна належить те, що у випадку розподілу його на частини втрачає свою суть. Наприклад, ваза, машина, тарілка;
- До дільного майна слід відносити все інше, що при розділенні на фрагменти не втрачає свого призначення. Наприклад, гроші та продукти.
- До рухомого майна можна віднести те, що можна вільно переміщувати в просторі, не пошкодивши його. Наприклад, одяг.
- До нерухомого майна слід відносити квартири, будинки, земельні ділянки.
У будь-якому випадку ми рекомендуємо займатися поділом майна разом з юристом.